Festiwal “Szpitalna łączy”

szpitalna_plakat

Zapraszamy na festiwal uliczny “Szpitalna Łączy” w 25. rocznicę wolności. Jedna ulica, trzy podwórka, dziesiątki wydarzeń. 13-14 czerwca 2014 roku.

Szpitalna jest słodka i gorzka – jak czekolada, którą serwują u Wedla. Tu pije się wódkę i zieloną herbatę. Je mule w maśle czosnkowym, kotlety mielone, sajgonki i wegańskie naleśniki. Kupuje designerskie ciuchy i odlschoolowe sprzęty gospodarstwa domowego. Tu dyskutuje się o Ukrainie, energetyce atomowej, przyszłości i przeszłości Polski. Naprawia buty, nakręca zegary i strzyże włosy. Na Szpitalnej ludzie projektują, tworzą, piszą i dyskutują o życiu.

Nie mamy wątpliwości, że na naszej ulicy stworzyła się niezwykła wspólnota. Są tu tubylcy, którzy uosabiają przedwojenny klimat tego miejsca, są wrażliwcy pochłonięci pracą na rzecz innych, są przedstawiciele nowoczesnej, tętniącej życiem Warszawy, dzięki którym na Szpitalnej panuje ruch dniem i nocą. Na Szpitalnej ludzie mieszkają, pracują, kupują i bawią się. To ulica kontrastów i pozornych sprzeczności. To tygiel społeczny i kulturowy, różnorodny, otwarty i tolerancyjny, ale też inkubator idei, które promieniują na Warszawę, Polskę i Europę.

Na Szpitalnej mieściła się pierwsza siedziba mazowieckiej Solidarności. W czasie Powstania Warszawskiego na tej ulicy znajdowała się ważna barykada. Przed wojną ta ulica tętniła życiem – tu mieściły się modne kawiarnie i małe zakłady rzemieślnicze. Swoją siedzibę miała Gazeta Polska – jeden najpoważniejszych dzienników dwudziestolecia międzywojennego. Szpitalną upodobał sobie Jan Parandowski. Widywano tu Sienkiewicza i Iwaszkiewicza.

Dziś na Szpitalnej mieści się największe w stolicy zagłębie warszawskich organizacji pozarządowych. Obok siebie działają pracownie rzemieślnicze, małe sklepiki, agencje reklamowe, polskie i etniczne knajpki.

W 25. rocznicę wolnych wyborów sąsiedzi ze Szpitalnej wyjdą ze swoich biur, pracowni, sklepów i knajpek, by wspólnie z warszawiakami uczcić to wydarzenie.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty, debaty, koncerty, gra uliczna, wystawy i targowiska. W piątek i sobotę nasza ulica i trzy podwórka zapełnią się ciekawymi ludźmi i muzyką.

Partnerem festiwalu został Dom Spotkań z Historią.

Patronatem medialnym festiwalu zostali Dziennik Metro, portal organizacji pozarządowych NGO.PL, kwartalnik Trzeci Sektor i miesięcznik Stolica.

Organizatorami festiwalu są sąsiedzi ze Szpitalnej (w kolejności alfabetycznej):

Afera na Szpitalnej
Aliganza – pracownia mody
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Galeria Praca
Green Peas
Instytut Spraw Publicznych
Języki Świata
Kluska Polska
Laboratorium EE
Laurent
My’o’My
Pies czy Suka
Pijalnie Czekolady Wedla
Polska Akcja Humanitarna
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Risk
Sklep Cynamonowy
Sphinx
Spring Roll
Stowarzyszenie Klon/Jawor
Szósta Po Południu
Sztuki & Sztuczki
TFH Tymczasowy Butik

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.