Kino bez cenzury

Bez_Cenzury_Plakat

BEZ CENZURY – ZAKAZANE FILMY NA DZIEDZIŃCU DAWNEJ SIEDZIBY KC

W pierwszą niedzielę lipca (06.07) w Warszawie rozpocznie się trwająca całe lato impreza filmowa „Bez cenzury”. Na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR zaprezentowanych zostanie sześć wybitnych polskich filmów z lat 70. i 80., skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Projekcje krytycznych wobec ówczesnej rzeczywistości fabuł poprzedzą pokazy propagandowych kronik filmowych.

W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego „działacza kultury”. Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. Sześć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Fundację Inicjatyw Twórczych Plaster i Kino KC cyklu pokazów „Bez cenzury”.

Spotkania z „półkownikami” na dziedzińcu dawnego Domu Partii rozpocznie projekcja najwybitniejszego filmu Janusza Zaorskiego „Matka królów”, za który reżyser otrzymał aż 15 nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. Jako drugi, zaprezentowany zostanie obraz Wiesława Saniewskiego „Nadzór”, wstrząsający swą wiarygodnością zapis losów kobiety, która na skutek niesprawiedliwego wyroku trafia do więzienia. W zestawie „półkowników” okresu PRL-u nie może zabraknąć „Kobiety samotnej”, filmu Agnieszki Holland, który reżyserka obejrzała w całości dopiero wtedy, gdy jego kopię na Zachód przemycił dyrektor festiwalu w Rotterdamie. Ponadto w programie przeglądu „Bez cenzury” znalazło się „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, które przez władze zostało uznane za “najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL” i który był bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Swoją projekcję będzie miał również zrealizowany w „gorącym” 1976 roku „Spokój” Krzysztofa Kieślowskiego, z niezapomnianą rolą znakomitego Jerzego Stuhra. Filmem zamykającym cykl pokazów „Bez cenzury” będzie „Meta” Antoniego Krauze, która przeleżał na półce aż 9 lat i dopiero zwycięski strajk w 1980 roku spowodował, że zezwolono na jej projekcje.

Pokazy filmów organizowane w ramach przeglądu „Bez cenzury” odbywać się będą od 29 czerwca do 31 sierpnia, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie – dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, a obecnego Centrum Bankowo- Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. W przypadku niepogody, projekcje zostaną przeniesione do mieszczącego się w budynku Centrum, Kina KC.

BEZ CENZURY – KALENDARZ PROJEKCJI

  • 06.07, g. 21:30 – „Nadzór”, Polska, 1983, 118‘, reż. Wiesław Saniewski

  • 13.07, g. 21:30 – „Matka królów”, Polska, 1982, 127‘, reż. Janusz Zaorski

  • 27.07, g. 21:30 – „Kobieta samotna”, Polska,1981, 92‘, reż. Agnieszka Holland

  • 10.08, g. 21:30 – „Przesłuchanie”, Polska, 1982, 111‘, reż. Ryszard Bugajski

  • 24.08, g. 21:30 – „Spokój”, Polska, 1976, 81‘, reż. Krzysztof Kieślowski

  • 31.08, g. 21:30 – „Meta”, Polska, 1971, 65‘, reż. Antoni Krauze

http://kinokc.pl/

https://www.facebook.com/KinoKC

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.