Majowe Rozmaitości Stolicy

Stolica 5/2014

Archiwum Rolkego

Na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało udostępnione bezcenne archiwum Tadeusza Rolkego, wybitnego fotografa, od lat 50. współpracującego z licznymi pismami polskimi (m.in. ze „Stolicą”) i niemieckimi. Archiwum składa się z 62 tys. negatywów i 4 tys. slajdów, uzupełnionych 42 tysiącami negatywów cyfrowych.

Nowe stare muzeum

Od kwietnia Muzeum Historyczne m.st. Warszawy nazywa się Muzeum Warszawy. Zwięzła i łatwiejsza do zapamiętania nazwa odpowiada nazwom najsłynniejszych muzeów miejskich na świecie, jak np. Museum of London czy Wien Museum, a zarazem otwiera szerszą perspektywę dla instytucji, która ma ambicje prezentowania nie tylko historii, ale też refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości miasta.

Spotkania przy Dzielnej

Przy ulicy Dzielnej 1 rozpoczęło działalność alternatywne centrum kultury Miejsce Spotkań Warszawa. Mają się tam odbywać warsztaty i spotkania poświęcone stolicy, nowoczesnemu i tradycyjnemu śpiewaniu, hafciarstwu i ekonomii, a także narracjom i pisarstwu.

Metropolitan Opera w Studio

Dostępne są już bilety na nowy sezon telewizyjnych transmisji spektakli nowojorskiej Metropolitan Opera w Teatrze Studio, który rozpocznie się 11 października. Nie zabraknie wielkich tytułów i nazwisk. Wśród transmitowanych inscenizacji znajdą się m.in. „Wesele Figara” Mozarta, „Wesoła wdówka” Lehára czy „Zamek Sinobrodego” Bartóka. Więcej informacji na www.teatrstudio.pl

Wykłady POSUL-u

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający zaprasza na wykłady w kawiarni To Się Wytnie przy ulicy Stalowej 46 w każdy poniedziałek o godzinie 19. Najbliższe spotkania: 12 V – Grzegorz Kosson „Warstwy Warszawy”; 19 V – Tytus Brzozowski „Gdzie jest Warszawa w akwarelach Tytusa Brzozowskiego?”; 26 V – Katarzyna Orgelbrand „Samuel Orgelbrand, warszawski encyklopedysta”; 2 VI – Andrzej Grzymała-Kazłowski „Bareforytka Roma, czyli skąd przybywają i dokąd zmierzają warszawscy Cyganie”; 9 VI – wykład plenerowy przy ulicy Pożarowej 2 – Jan Wieczorek „Społeczne Muzeum Komunikacji – między Bródnem a Golędzinowem”; 16 VI – Volga Yerafeyenka „Sońka Złota Rączka z Powązek – wszechrosyjska caryca kieszonkowców”.

Sportowe akty

W Muzeum Sportu i Turystyki przy Wybrzeżu Gdyńskim 4 trwa wystawa „Akta sztuki”, prezentująca fotografie autorstwa Ewy Bilan-Stoch, żony skoczka Kamila Stocha. Zdjęcia przedstawiają akty męskie, do których pozowali czołowi reprezentanci Polski w skokach narciarskich. Do 14 maja.

Prześwity

„Prześwity” Urszuli Ślusarczyk pokazywane w Galerii XXI w alei Jana Pawła II 36 to zestaw prac wyznaczających – jak tłumaczy sama autorka – „swego rodzaju przestrzeń malarską, która może być traktowana jako pole uobecniania sensu. Wertykalny układ kompozycji pozwala postrzegać poszczególne prace jako kadry jednego strumienia – obrazu i zarazem czasu”. Do 17 maja.

Van den Berg zaprasza

Fotografie Zygmunta Rytki oraz obrazy, rysunki i rzeźby Bożenny Biskupskiej można oglądać w Galerii Van den Berg. Oboje artystów łączy podobne rozumienie sztuki współczesnej, wykorzystywanie nowych mediów, ekspresyjna konfrontacja idei z materiałem plastycznym oraz wyczulenie na podstawowe struktury wizualne, poprzez które dzieła sztuki konfrontowane są z formami i rytmami natury. Do 7 lipca.

More Hispano i jazz

Już po raz 22. organizowane są Warszawskie Spotkania Muzyczne, jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce dawnej i nowej. Wystąpi na nich m.in. święcący coraz większe triumfy na świecie zespół muzyki dawnej More Hispano – Vicente Parrilla z Sewilli, który wykona utwory hiszpańskiego i włoskiego renesansu. W ramach tradycyjnego na tym festiwalu „przenikania się kultur” będzie też można posłuchać muzyki jazzowej. Więcej informacji na www.wsm.art.pl. 10-17 maja.

Wokół muzyki

W salach Biblioteki Narodowej odbędzie się II Konwencja Muzyki Polskiej, poświęcona całokształtowi spraw naszej muzyki, m.in. uczestnictwu w kulturze, dostępowi do muzyki, aktywności artystycznej i kulturoznawczej, wydawnictwom, mediom i infrastrukturze prawnej, w tym prawu autorskiemu. 12-14 maja.

Feniks z popiołów

Z okazji 30. rocznicy otwarcia – po odbudowie – Zamku Królewskiego 25 maja w Sali Wielkiej będzie można wysłuchać koncertu z cyklu „Feniks z popiołów”. W programie m.in. muzyka Fryderyka Chopina, Siergieja Rachmaninowa i Astora Piazzolli. Więcej informacji na www.zamek-krolewski.pl

Czas na czas

W maju na Stadionie Narodowym po raz kolejny zagości największa w Europie impreza plenerowa promująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tym razem tematem przewodnim imprezy będzie czas. Program na www.pikniknaukowy.pl. 31 maja.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.