Marcowe Rozmaitości Stolicy

 

 

Stolica_03-2015

Foto(hi)story Polskiego

W ramach obchodów 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana na stronie internetowej teatru w zakładce „Foto(hi)story” zostały umieszczone zdjęcia osób związanych z tą placówką w ciągu całego stulecia. Są to fotografie nie tylko aktorów i reżyserów, ale również pracowników administracyjnych i technicznych. Każdemu zdjęciu towarzyszy anegdota.

Czwartki na Tłomackiem

Przypominamy o cyklu Czwartki na Tłomackiem, cotygodniowych spotkaniach w Żydowskim Instytucie Historycznym poświęconych żydowskiej sztuce, filmowi, publikacjom i istotnym aktualnym zagadnieniom. Uczestniczą w nich najwybitniejsi specjaliści od danych zagadnień. Więcej informacji na www.jhi.pl.

Pałac LX

Projekt fotograficzny Błażeja Pindora „Pałac LX” to pierwsza poważna próba artystycznej interpretacji przestrzeni wokół i wewnątrz Pałacu Kultury i Nauki. Fotograf swoją techniką nawiązuje do zdjęć z lat 50., pokazując najbardziej charakterystyczne elementy architektury Pałacu. Do 21 marca.

 Fotografowie I wojny

W Domu Spotkań z Historią trwa wystawa zdjęć „Fotografowie I wojny: Brož, Myšička, Rajman” autorstwa trzech czeskich fotografów walczących w szeregach armii austro-węgierskiej. Zdjęcia w sposób bliski współczesnemu reportażowi ukazują życie na froncie i jego zapleczu. Do 29 marca.

 Twarz getta

Ponad 50 zdjęć dokumentujących rzeczywistość łódzkiego getta wykonanych na zlecenie Żydowskiej Rady Starszych jest prezentowanych na wystawie „Twarz getta. Zdjęcia żydowskich fotografów z getta Litzmannstadt, 1940-1944” w Muzeum Historii Żydów Polskich. Przekaz fotograficzny uzupełniają relacje ocalałych więźniów i kronika wydarzeń. Do 30 marca.

 Japonia w Iluzjonie

Iluzjon zaprasza na przegląd nowego kina japońskiego. „Nieznane oblicza Japonii” to pięć filmów fabularnych pięciu różnych twórców, utrzymanych w różnej stylistyce. Pokazują współczesne japońskie społeczeństwo, Japonię z czasów boomu gospodarczego w latach 80. oraz jednostkę i społeczność w obliczu tragedii, jaką były katastrofy, które w ostatnich latach nawiedziły kraj. 11-15 marca.

 Perły XX wieku

Z okazji pięciolecia Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim przygotowano wieczór baletowy „Perły XX wieku”, podczas którego zostaną pokazane utwory z repertuaru zespołu autorstwa wielkiej czwórki: Balanchine’a, Béjarta, Kyliána i Forsythe’a, których twórczość wyznaczała ścieżki rozwoju baletu współczesnego. 12 marca.

 Kino hiszpańskie

Po raz 15. w największych miastach Polski odbędzie się Tydzień Kina Hiszpańskiego. Jak zawsze w programie znajdą się tylko najnowsze produkcje, zarówno kameralne filmy artystyczne, jak i kasowe hity. Więcej informacji na www.facebook.com/TydzienKinaHiszpanskiego. 19 marca-2 kwietnia.

Spotkania POSUL-u

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający zaprasza na bezpłatne wykłady w poniedziałki o godzinie 19 w kawiarni To Się Wytnie przy ulicy Stalowej 46. Najbliższe spotkania: 2 III – Mariusz Prządak „Niezaistniała Praga. Niezrealizowane wizje urbanistyczne i architektoniczne na warszawskim prawym brzegu”; 9 III – Robert Lewandowski „Świdermajery”; 16 III – Piotr Ługowski „Warszawscy bonifratrzy – nie tylko przy Bonifraterskiej”; 23 III – Marian Dziurla „Historia i architektura monumentalnego budynku DOKP na Pradze”.

Nagroda dla Redaktor Naczelnej

W lutym redaktor naczelna „Stolicy” Ewa Kielak Ciemniewska otrzymała Honorową Złotą Odznakę Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za pracę społeczną i zasługi dla miasta. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i w imieniu całej redakcji serdecznie gratulujemy naszej Szefowej.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.