Marcowe Rozmaitości Stolicy

Stolica_03-2013_okladka

Kolejny obraz odzyskany

7 lutego w konsulacie RP w Nowym Jorku na ręce ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczyście przekazano odzyskany przez Amerykanów XVIII-wieczny obraz Johanna Conrada Seekatza „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki”, zaginiony podczas Powstania Warszawskiego. Dzieło powróci do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Spotkania w Muzeum Woli

W Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12 rozpoczął się cykl warsztatów „Miejska pracownia”. Spotkania i dyskusje dotyczyć będą zarówno historii Warszawy, jak i jej współczesności i przyszłości. Więcej informacji na www.mhw.pl w zakładce Muzeum Woli.

Śladami Szolc-Rogozińskiego

Pod koniec grudnia zeszłego roku pod patronatem Państwowego Muzeum Etnograficznego wyruszyła ekspedycja do Kamerunu. W ten sposób PME postanowiło upamiętnić 130. rocznicę wyprawy do tego kraju Stefana Szolc-Rogozińskiego, podróżnika i badacza Afryki, współtwórcy muzeum.

Koniec Labiryntu

15 marca po raz ostatni tej zimy będzie można zobaczyć Labirynt Światła w wilanowskim parku. Na pożegnanie tej wspaniałej instalacji na fasadzie pałacu zaprezentowany zostanie laserowy mapping.

Z pozoru realistycznie

W Galerii Test przy Marszałkowskiej 34/50 – do 21 marca – trwa wystawa obrazów Ireneusza Kojły. Artysta sam scharakteryzował ją krótko: „Biegnące psy, ryczące krowy, purpurowe niebo i kłębowisko gołębi. Malarstwo realistyczne tylko z pozoru, na dużym i małym formacie”. Z kolei od 2 do 30 kwietnia w galerii będą wystawiane prace warszawskiej malarki Ewy Miazek pod wspólnym tytułem „Rondo Wiatraczna”.

Trochę dziwna rzeczywistość

Galeria Bardzo Biała przy Wspólnej 61/107 zorganizowała wystawę malarską „Trochę dziwny” tworzącego w technice kolażu Grzegorza Kozery. Obrazy są wynikiem wnikliwej, niepozbawionej poczucia humoru obserwacji otaczającej artystę rzeczywistości. Do 21 marca.

 Wszechświat w pigułce

Dzieje wszechświata od chwili Wielkiego Wybuchu, budowę, właściwości i historie odkrycia cząstek elementarnych oraz działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów można poznać na wystawie „Wszechświat i cząstki” w Centrum Nauki Kopernik.
Do 30 marca.

 Rysunki roku 2013

„Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2013” to ekspozycja wieńcząca II edycję organizowanego przez Muzeum Karykatury cyklicznego całorocznego konkursu na Rysunek Miesiąca. Wybrane prace w celny, dowcipny i inteligentny sposób puentują najważniejsze wydarzenia minionego roku. Do 20 kwietnia.

 Wielkie Indie

W Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku przy ulicy Freta 5 na wystawie „Wielkie Indie. Od Bengalu do Tamilandu” pokazane zostały rzeźby i obrazy religijne, lalki oraz maski teatralne, instrumenty muzyczne i wiele innych przedmiotów przybliżających bogactwo i różnorodność indyjskiej kultury. Do 30 kwietnia.

Galeria Jednego Obiektu

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej w Galerii Jednego Obiektu Muzeum Niepodległości prezentowany jest obraz Wincentego Wodzinowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zatytułowany „W okopach”. Do 4 maja.

 Dotknij teatru

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru liczne instytucje kulturalne z całej Polski przygotowały spektakle, próby otwarte, warsztaty edukacyjne, zwiedzanie teatrów, spotkania z twórcami, wystawy i wiele innych atrakcji. Szczegółowy program na www.dotknij-teatru.pl. 27 marca-6 kwietnia.

 Świat bez dźwięku

GAG (Grupa Artystów Głuchych) na wystawie fotograficznej „Silence is not so strange as you think” w Galerii DAP3 przy ulicy Mazowieckiej 11a stara się ukazać ciszę z punktu widzenia osób głuchych i niedosłyszących. Artyści chcą zwrócić uwagę odbiorców na istnienie świata pozbawionego dźwięku. 27 marca-18 kwietnia.

 Wykłady POSUL-u

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający zaprasza na wykłady w kawiarni To Się Wytnie przy ulicy Stalowej 46 w każdy poniedziałek o godzinie 19. Najbliższe spotkania: 3 III – Alicja Banasik „Moja przygoda z poznawaniem dziejów Warszawskiej Pragi”; 10 III – Zenon Nowak vel Julian Łukasz „Czym i dlaczego Warszawa odwraca się od Wisły”; 17 III – Mariusz Prządak „Warszawa atomowa. Schrony a pozorny pacyfizm”; 24 III – Krzysztof Falkowski „Teatry Warszawy 1945-1989”; 31 III – Jacek Duda „Paryż Północy, czyli jak sanacja z Warszawy metropolię zrobić próbowała”; 7 IV – Joanna Mruk „Moda damska w okupowanej Warszawie”. Kolejny wykład 7 maja, po przerwie wielkanocno-trzeciomajowej.

Polacy z wyboru

8 marca rusza serwis internetowy „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. To kolejna odsłona projektu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią prezentującego wkład społeczności niemieckiej w rozwój Warszawy i walkę o niepodległość Polski. Więcej na: www.polacyzwyboru.pl lub www.polenausfreierwahl.de.

Erna Rosenstein w Królikarni

W najbliższym czasie w Królikarni będzie można oglądać wystawę malarską „Nakładanie” poświęconą Ernie Rosenstein (1913-2004), artystce związanej z dziejami polskiej awangardy. Uzupełnienie ekspozycji stanowić będą filmy Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego. Od 25 marca do 25 maja.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.