miesięcznik Stolica 8-9/2013

Stolica_09-2013_okladka

Po wakacyjnej przerwie przekazujemy Państwu kolejne – obejmujące zarówno sierpień, jak i wrzesień – wydanie „Stolicy”.

I jak co roku powracamy do  najważniejszego sierpniowego wydarzenia w historii naszego miasta – Powstania Warszawskiego. Tym razem jednak piszemy nie o bohaterskich żołnierzach, ale o przeżyciach, cierpieniach i ofiarach ludności cywilnej. O trwającej 63 dni gehennie mieszkańców stolicy i ich zmieniającym się stosunku do powstańców.

W tym bloku tematycznym polecamy też artykuł o warszawskich aktorach. Straty środowiska artystycznego Warszawy, o czym niewiele się dotychczas mówiło i pisało, były wielkie – podkreśla autor artykułu. By sięgnąć pamięcią do – utraconej na zawsze – atmosfery i temperatury życia artystycznego sprzed wojny – publikujemy fragment powstającej książki Mariusza Urbanka o Julianie Tuwimie.

Arcyciekawa opowieść o tym, jak Tuwim z Hemarem pokazali na scenie Kiepurę i jak to się dla nich skończyło. Nawiązaniem do obchodzonego właśnie Roku Juliana Tuwima jest też tekst o związkach poety z Warszawą.

Szczególnie zaś zapraszamy na spacer przez dziesięciolecia po Powiślu. Wędrówka ta obejmuje także szlak wytyczony w przyszłość tej najbardziej zmieniającej się części dzielnicy Śródmieście. 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.